Niveus hírlevél – 2025. április

2025. Április 30.

Új rendszert vezetett be a NAV a pótlékértesítések kapcsán. EUB jogeset: önköltségi árnál alacsonyabb értékű ügylet áfája. Új K+F fókuszú támogatás az EKD rendszerben. A legelőnyösebb K+F adókedvezmény kiválasztása. A Niveus webinárium sorozatot indít “Sikeres cégeladás/vásárlás? Ehhez megfelelő adózási struktúra? Tudatos vagyonkezelés?” témában. A Niveus meghívott előadóként részt vesz az Ipar Napjai 2025 kiállításon. Áprilisi hírlevelünkben ezekkel a témákkal foglalkozunk.

 

Közel 400 ezren kapnak pótlékértesítést a NAV-tól – új rendszer segíti a pontosabb nyomon követést

 

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új rendszert vezetett be a késedelmi pótlékok kezelésében, amellyel jelentősen gyorsabbá és átláthatóbbá válik az értesítési folyamat. A korábbi évi elszámolás helyett a NAV mostantól havi rendszerességgel számolja és követi a pótlékokat, és amint azok összege eléri az 5000 forintot, automatikusan értesítést küld az érintetteknek. Ennek köszönhetően nem kell többé egy évet várni arra, hogy kiderüljön, mekkora a tartozás. A napokban közel 400 ezer adózó – köztük 88 ezer cég, valamint csaknem 300 ezer magánszemély és egyéni vállalkozó – kap értesítést az új elszámolási rend szerint.

 

A 2025-ös év átmeneti időszaknak számít, mivel az új rendszer mellett a NAV még március közepén kiküldte a 2024. évi késedelmi pótlékokról szóló értesítéseket is, amelyeket március 31-ig kellett befizetni. Az idei év elejétől azonban már havonta történik a pótlékok számítása, és az első, január–március időszakra vonatkozó értesítések most kerülnek kiküldésre azok számára, akiknek pótléktartozása elérte az 5000 forintot.

 

A változás nemcsak a gyorsabb visszajelzést hozza magával, hanem a pontosabb nyilvántartást is, hiszen az új rendszer január 1-jétől a cégeknél is kerekítés nélkül írja elő a havi pótlékot. Az értesítések a megszokott módon érkeznek: elektronikus tárhelyre vagy postai úton. A pótlék könnyedén rendezhető banki átutalással vagy bankkártyás fizetéssel a NAV Ügyfélportálján keresztül.

 

Azok számára, akiknak nehézséget jelent a pótlék egyösszegű befizetése, igénybe vehetik a NAV által biztosított fizetési könnyítéseket, mint például a részletfizetési lehetőség, a fizetési halasztás vagy a tartozás mérséklése. Fontos hangsúlyozni, hogy a késedelmi pótlék szabályai nem változtak: amennyiben valaki nem, vagy csak késve fizeti meg az adót, a NAV a határidő lejártát követő naptól a megfizetés napjáig számítja fel a pótlékot a jegybanki alapkamat öt százalékponttal növelt mértékével.

 

Általános forgalmi adó: ingyenes vagy önköltségi árnál alacsonyabb értékű ügylet?

 

Az általános forgalmi adó (áfa) rendszerében az adóalap az a pénzben kifejezett ellenérték, amelyet a jogosult kap vagy kapnia kell akár a termék beszerzőjétől, szolgáltatás igénybevevőjétől, akár harmadik féltől, amely a termék értékesítésének, szolgáltatás nyújtásának árát (díját) közvetlenül befolyásolja.

 

Amennyiben az ügylet során ellenérték nem azonosítható, vagyis ingyenes ügyletről van szó, úgy elsőként azt kell vizsgálni, hogy a kérdéses termék, szolgáltatás kapcsán az áfalevonási jog egyáltalán fennállt-e. Annak nincs jelentősége, hogy az adózó a fennálló áfalevonási jogával egyébként élt-e.

 

Amennyiben igen, úgy jogszabály írja elő, hogy ellenérték a termék vagy az ahhoz hasonló termék teljesítéskor megállapított beszerzési ára, ilyen ár hiányában pedig a teljesítéskor megállapított előállítási értéke, míg szolgáltatásnál az a pénzben kifejezett összeg, amelyet a szolgáltatás nyújtójánál a teljesítés érdekében kiadásként számoltak el.

 

Kérdések merülhetnek fel, amennyiben ugyan szigorúan véve ingyenes ügylet nem azonosítható, ám az ellenérték ezen jogszabály által előírt értékeket nem éri el. Az Európai Bíróság egyértelműen kimondta, hogy az önköltségi árnál alacsonyabb értékű ügyletek ellenérték fejében teljesítettnek minősülnek, tehát az áfa alapjának ezen alacsonyabb érték minősül. Ugyanakkor amennyiben az ellenérték már jelképes lenne - melyet minden esetben egyedileg kell elbírálni -, akkor már kijelenthető lehet, hogy ellenérték nélküli ügylet történt és az áfa alapját a jogszabály által fent előírtak szerint kell meghatározni.

 

Új K+F fókuszú támogatás és kedvező változások az EKD rendszerben

2025.április 18-tól módosultak az Egyedi Kormánydöntéssel (EKD) nyújtható támogatások feltételei, és új konstrukció is indult, amely kifejezetten a kutatás-fejlesztési (K+F) tevékenységeket ösztönzi. A cél változatlan: a magas hozzáadott értékű, innovatív beruházások támogatása.

 

Az EKD támogatás vissza nem térítendő készpénztámogatás, amelynek mértékét mindig egyedi döntés határozza meg. Kiemelt változás, hogy KKV-k számára a támogatási összeg akár 25%-a előlegként is igényelhető. A konstrukció igényelhető új gyártó- vagy szolgáltató létesítmény építésére, meglévő kapacitások bővítésére, termelési kapacitás diverzifikálására, illetve bezárt üzemek felvásárlására is.

 

A CAPEX-alapú EKD konstrukcióban a középvállalatok számára is kedvezőbb feltételek léptek életbe, miközben a pályázók felé komoly hatékonyságnövelési elvárások is társulnak. A támogatás már újabb megyékre is kiterjed – megyeszékhelyek kivételével –, így különösen előnyös lehet vidéki beruházások esetén. A támogatás minden, Budapesten kívül megvalósuló beruházásra igénybe vehető, amennyiben az adott településen előírt minimális elszámolható költség teljesül a beruházási időszak – legfeljebb öt év – során.

 

További feltétel, hogy a beruházó a projekt megvalósítását követően legalább 3–5 évig (a vállalat méretétől függően) fenntartsa a beruházást.

 

Kötelezően vállalniuk kell még az alábbi három opció közül legalább egyet:

  • az egy főre jutó bér legalább 30%-os növelését,
  • az egy főre jutó árbevétel minimum 30%-os emelését, vagy
  • legalább 25 új munkahely létrehozását.

 

Emellett az alábbi vállalások közül legalább kettőt is teljesíteni kell:

  • minimum 10 új kutatás-fejlesztési munkahely létesítése;
  • a vállalat által felhasznált energia legalább 30%-ának saját megújuló forrásból történő előállítása;
  • a diákmunkások számának legalább 10 fővel való növelése (például duális képzés vagy szakképzés keretében);
  • a K+F költségek legalább 30%-os emelése;
  • a beruházás helyszínétől számított 100 km-en belüli beszállítóktól származó termékek és szolgáltatások arányának legalább 30%-ra növelése; vagy
  • együttműködés kialakítása a HIPA-val egy beszállítófejlesztési programban.

 

K+F adókedvezmények – döntsön optimálisan!

 

A magyar adórendszerben különösen fontos szerepet kap a K+F ösztönzése. A K+F-et végző cégeknek érdemes megismerkedni a vonatkozó kedvezményekkel, mivel ezek révén több adónemben is jelentős adómegtakarítást érhetnek el.

 

K+F kedvezménnyel érintett adónemek:

 

  • Társasági adó (elismert költségek, adóalap-csökkentés a K+F közvetlen költségeivel, valamint akár fejlesztési adókedvezmény igénybevétele, vagy a 2024-től új K+F visszatérítendő adókedvezmény);
  • Helyi iparűzési adó (adóalap-kedvezmény és adókedvezmény);
  • Innovációs járulék (adóalap-kedvezmény);
  • Szociális hozzájárulási adó (kutatók bérköltsége és kutatóhelyek K+F tevékenysége után).

 

Egy 100 millió forintos éves K+F költés esetén akár több, mint 10 millió forint adómegtakarítás érhető el, ezért érdemes a vonatkozó kedvezmények vizsgálata.

 

2024-től a K+F tevékenységet végző adózók számára egy új adókedvezmény is elérhetővé vált. Fontos viszont tudni, hogy ennek igénybevétele esetén azonban az érintett években elveszik a K+F tevékenységhez kapcsolódó adóalap-csökkentési lehetőség mind a társasági adóban, mind a helyi iparűzési adóban, továbbá a kutatás-fejlesztési tevékenység után szociális hozzájárulási adóban sem érvényesíthető kedvezmény. Az új típusú K+F adókedvezmény egyébiránt minden más adókedvezményt megelőzően alkalmazandó, és lehetőséget biztosít arra, hogy az adózó akár nullára csökkentse a fizetendő társasági adót, legfeljebb a költségek felmerülését követő harmadik adóévig. Ezen túlmenően, ha az adózó nem tudja a teljes összeget adócsökkentésként felhasználni az említett időszakban, jogosult lehet még arra is, hogy az adóhatóságtól igényelje a fel nem használt kedvezmény összegének visszafizetését.

 

Fontos még megemlíteni, hogy a kedvezmény a globális minimumadó rendszerében elismert visszatérítendő adókedvezménynek minősül, amely növeli a kiegészítő adó meghatározásához kulcsfontosságú effektív adókulcsot.

 

A Niveus az Ipar Napjai 2025 kiállításon – Fókuszban a digitális beruházások adókedvezményei

 

A Niveus 2025 tavaszán csatlakozott a DigiLean Egyesülethez – ahhoz a szakmai közösséghez, amely a hazai ipari digitalizáció és technológiai fejlesztések gyakorlati támogatását tűzte zászlajára. Az egyesület célja, hogy hidat képezzen az ipari szereplők, a technológiai megoldásszállítók és a gazdasági szakértők között. A Niveus az adózási és könyvvizsgálati szakterületek képviseletét vállalta a tagság során, hogy a digitális beruházások pénzügyi támogatásához is kézzelfogható megoldásokat nyújtson a vállalkozásoknak.

 

Találkozzunk az Ipar Napjai 2025 kiállításon!

2025. május 13–16.

HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központ

 

A DigiLean standon minden nap szakmai előadásokkal, konzultációs lehetőségekkel és gyakorlati példákkal várják az érdeklődőket.

 

Kiemelt program: a Niveus előadása május 16-án pénteken

Digitális beruházások – hogyan érvényesíthetőek az adókedvezmények?

2025. május 16., péntek, 10:30–11:30

Előadó: Bagdi Lajos, partner – Niveus

 

A pénteki előadásban Bagdi Lajos bemutatja, hogyan válthatók kézzelfogható adóelőnyökre a digitális fejlesztések és ipari innovációk:

 

  • K+F adókedvezmények a digitalizációban
  • Energiahatékonysági beruházási adókedvezmény
  • Szellemi termékek aktiválása

 

 Az előadás segít eligazodni abban, miként csökkenthető a társasági adó, hogyan vehető igénybe állami támogatás formájában adókedvezmény, és hogyan támogathatják egymást a pénzügyi és technológiai területek a vállalati beruházások során.

 

Szeretettel várjuk Önt a DigiLean standnál és különösen a Niveus pénteki előadásán!

 

Webinárium sorozat indul! – Sikeres cégeladás/vásárlás? Ehhez megfelelő adózási struktúra? Tudatos vagyonkezelés?

Három terület, amely szorosan összefügg – és mind kritikus, ha cégtulajdonosként, befektetőként vagy vezetőként hosszú távú értéket szeretne teremteni.

A Niveus 3 alkalmas webinárium-sorozatában bemutatja:

  • hogyan értékelje reálisan a cégét,
  • hogyan optimalizálhatja a cégtranzakciók adózását,
  • és hogyan védi a vagyonát a bizalmi vagyonkezelés.

3×1 óra gyakorlati tudás – ingyenesen, online!

2025.május 22. 14:00A cégértékelés alapjai és gyakori tévhitek – Németh Balázs, Menedzser, Tranzakciós tanácsadás

2025. június 5. 14:00Cégtranzakciók adózási optimalizálása – Antretter Erzsébet, Üzletágvezető, Adótanácsadás

2025. június 19. 14:00 | A bizalmi vagyonkezelés előnyei - dr. Halmos Tamás ügyvéd és dr. Fischer Ádám ügyvéd, Niveus Legal I Halmos és Jánosi Ügyvédi Iroda

Teams-en, ingyenesen
Kérjük regisztráljon az alábbi Form kitöltésével!

https://forms.gle/Zgm8yqb3vuuCRRic8

A Teams-linket az esemény előtti napon küldjük.

Várunk szeretettel mindenkit, aki tudatosan tervez cégértékesítést, tranzakciót vagy vagyongondoskodást!

Hírek

Onlineszámla 3.0.

Antretter Erzsébet, a Niveus Consulting Group adótanácsadási üzletágának igazgatója szerint tény, hogy az online számla adatszolgáltatás, különösen a kezdetekben, igen jelentős erőforrásokat igényel az adózók részéről. Ugyanakkor az onlineszámla 3.0 olyan valós lehetőségeket is biztosít, amelyek...

Hat vajon a repülőjegyárakra a különadó eltörlése?

2025 januárjától megszűnt a légitársaságokat terhelő különadó, amely komoly hatással volt az iparág működésére az elmúlt években. De vajon mit jelent ez az utasoknak? Valóban olcsóbbak lesznek a repülőjegyek, vagy más tényezők határozzák meg az árakat? A Niveus szakértői a várható hatásokról osztották meg gondolataikat a piacesprofit.hu-n és a Trend FM-en. Várhatóan a különadó eltörlése önmagában nem fog árcsökkentést hozni, hiszen a repülőjegyek árképzése ennél sokkal összetettebb folyamat. Az árakat olyan tényezők határozzák meg, mint a kereslet, a szezonális ingadozások vagy a gépek töltöttsége. Az európai fapados légitársaságok ugyanakkor növelhetik a Budapestet érintő járataik számát, ami javíthatja az elérhetőséget és a versenyt. Az adó eltörlése tehát inkább indirekt módon hathat a repülési piacra.

Nem mindenkinek jutnak EU-s források

(Újra)Indul idén nyáron a 2021-2027-es EU költségvetéshez kapcsolódó pályázati idény, hiszen 2023 év végén az ún. Igazságügyi reform Bizottsági elfogadásával jelentős, 10,4 mrd euró összegű forrást szabadítottak fel Magyarország számára. Ennek eredményeként több, a gazdasági szereplők által is már nagyon várt operatív program pályázatai nyílhatnak meg. A kohéziós források mellett energetikai fejlesztések támogatására szolgáló pályázatok kiírására számíthatunk még az idén – hangsúlyozták a Niveus Consulting Group pályázatírási és tanácsadási üzletágának szakértői.

Kapcsolat

+36 30 678 9794

Köszönjük üzenetét!

Kollégáink hamarosan felveszik önnel a kapcsolatot!