Niveus Consulting Group kommentár - 2020.04.07.

2020. Április 7.

További részletek derültek ki a gazdaságélénkítő csomagról – bíztató jelek.
A kormány mai sajtótájékoztatóján a tegnapi bejelentések után több részlet derült ki a tervezett gazdaságélénkítő lépésekről és ezek mindenképpen pozitívan értékelendőek. A csomag részben pótolja a kieső jövedelmet, ami egyaránt segíti a nehéz helyzetben lévő embereket és biztosítja az újrainduláshoz szükséges vásárlóerőt. Hosszú távon is örömteli a K+F munkahelyek és képzések támogatása, hiszen ez elősegíti, hogy a magyar gazdaság a válságot kihasználva egy komolyabb szerkezetátalakítást is végrehajtson. Az intézkedések a nemzetközi példákkal összevetve is megállják a helyüket.

A munkabér kiegészítése – a legjobban várt intézkedés

Palkovics László bejelentése szerint a kormány 3 hónapra átvállalja a bérek 70%-át a leállások miatt részmunkaidőben foglalkoztatott dolgozók esetében. Ez régiós összehasonlításban is pozitívnak tekinthető, Románia a fizetések 75%-át vállalja át, igaz csak a kiemelt szektorokban, Szlovákia és Csehország 80%-os bérgaranciát nyújt bizonyos feltételek fennállása esetén.

Az intézkedés összes részlete még nem ismert, de kiemelendő, hogy nem tesz különbséget a szektorok között, ami az átgyűrűző hatások miatt fontos, hiszen ma már nem csak a közvetlenül érintett szolgáltató cégek, hanem az ő beszállítóik is nehéz helyzetben vannak. Ugyanakkor az ígéret szerint kérelemre jár a támogatás, tehát várhatóan csak a valóban bajba jutott cégek tudnak majd vele élni. Összhangban áll a kormány politikájával, hogy csak tényleges munkavégzés esetén jár a támogatás, itt már csak az a kérdés, hogy ezt hogyan definiálják és pláne majd hogyan ellenőrzik.

A gazdaság szerkezetváltozásának támogatása

Összhangban van a még a válság előtt korábban bejelentett intézkedésekkel, , hogy a kormány láthatóan célul tűzte ki a magasabb hozzáadott értékű munkahelyek támogatását, megtartását. Erre utal a K+F tevékenységben dolgozóknak adott bérkiegészítés, és az informatikus-képzés 95%-os támogatása. Ez nagyban segítheti az országot, hogy olyan tevékenységeket végezzenek Magyarországon, amik érdemben növelik a GDP-t és kevésbé vannak kitéve a mostanihoz hasonló válsághelyzeteknek. Ha ezt azzal párosítaná a kormány, hogy a már belengetett beruházás-ösztönzés is ezeket a szektorokat támogatná, úgy mint K+F, megújuló energia, informatikai szektor, az lépéselőnybe hozhatja az országot.

Adó- és adminisztrációs egyszerűsítés – előremutató intézkedések

Segíti a cégeket a beszámolási és bevallási kötelezettségek benyújtásának elhalasztása szeptember 30-ig. Bár több cégnél most éppen van idő elkészíteni a beszámolókat, a társasági adó befizetési határidejének elhalasztása nagy segítség lesz. Utóbbi különösen azért fontos, mert tavaly év végével a kormány eltörölte a társasági adó feltöltési kötelezettséget, így várhatóan nagyobb fizetési kötelezettségük lesz a cégeknek az egyébként is legtöbb esetben még nyeresége tavalyi év után.

A szocho csökkentése üdvözlendő, bár azt hozzá kell tenni, hogy ezt már korábban beharangozták. Az áfa-kiutalás felgyorsítása pedig szintén egy nagyon régi, fájdalmas pontot orvosol. Nem világos viszont, hogy a kiutalási határidő lerövidítése vonatkozik-e azokra is, akik nem fizették ki még az összes számlájukat. Mivel most sokan fognak késedelembe esni a fizetéssel, nem elég, ha csak a maradéktalanul fizető cégeket jutalmazzák. Emlékeztetőül, az áfa kiutalási határideje 75 nap, kivéve, ha a kiutalási kérelem olyan számlákon alapul, amelyeket maradéktalanul kifizetett a cég. Utóbbi esetben 30, illetve 45 nap a kiutalási határidő.

Kérdése van?
Forduljon bizalommal szakértő kollégánkhoz

Hírek

Családi adókedvezmény: erre figyeljenek az igénylők!

A kormány döntése nyomán két ütemben emelkedik meg a családi adókedvezmény. Egy kétgyermekes család a mostani havi 20 ezer forint helyett jövőre 30 ezer, 2026-ban 40 ezer forint adókedvezménnyel számolhat. A @vg.hu @Bagdi Lajos, a @Niveus partnerének segítségével mutatja be, mire érdemes figyelni!

A figyelem középpontjában az ÁFA

A Niveus Consulting Group a NAV elmúlt 4 évének aktivitását vizsgálta meg. Az adatokból kiolvasható, hogy 2020-2023 között fokozatosan egyre több adót szedtek be, a legtöbbet vizsgált adónem minden egyes évben az ÁFA, valamint megállapították azt, hogy a feltárt jogsértések közül a legnagyobb arányban az iparjogvédelmi csalások fordultak elő – összegzi a Niveus Consulting Group a NAV adatai alapján.

A nagyvállalatoknak több időre van szükségük

A Niveus Consulting Group saját ügyfélkörében végzett nem reprezentatív kutatása megerősíti, hogy főleg a KKV szektor igényelte első körben a bértámogatást. A nagyvállalati ügyfélkör csak mintegy 3-4 százaléka élt ezzel az eszközzel. Sokan még halogatják a döntést és a tömeges beadás ebben a...

Kapcsolat

+36 30 861 4009

Köszönjük üzenetét!

Kollégáink hamarosan felveszik önnel a kapcsolatot!