Niveus Consulting Group kommentár - Adótanácsadók Egyesületének álláspontja a KKV-k részére szükségesnek tartott egyes adózási, bevallási, adatszolgáltatási jogszabályok átmeneti könnyítésére
17/03/2020
„Vészesen közeleg március 20-a, a havi bevallók áfa-fizetésének napja. Figyelemmel a koronavírus okozta helyzetre, ez több vállalkozást fog nagyon rosszul érinteni. Különös tekintettel arra, hogy az áfa-fizetési kötelezettség akkor is felmerül, ha a – feltehetőleg szintén cash-flow problémákkal küzdő vevő nem fizette ki a számlát.
Az Adótanácsadók Egyesülete által javasolt megoldás, a pénzforgalmi elszámolásra való egyszerűsített áttérés erre megoldás lenne, bár sajnos csak részben. Emlékeztetőül, a pénzforgalmi elszámolás lényege, hogy a főszabállyal ellentétben csak akkor kell befizetni az áfát, ha a vevő fizetett, függetlenül attól, hogy a számlán milyen teljesítési időpont szerepel. Viszont egyrészt a most március 20-án fizetendő áfára már nem tud hatással lenni egy ilyen változás – vagy könyvelési rémálmot okozna a cégeknek. Másrészt pénzforgalmi elszámolásra csak évi 125.000.000 forintos árbevételig lehet bejelentkezni. Ez tehát csak a kisebb vállalkozásokon segítene (akiknek a helyzete természetesen szintén nagyon nehéz most).
Tekintettel arra, hogy most a legfontosabb a gazdaság működésének fenntartása, maximálisan támogatjuk az adminisztrációs kötelezettségek elhalasztását, így különösen az adóbevallás benyújtásához alapvetően nem szükséges, inkább az ellenőrzést megkönnyítő nyilatkozatok megtételét, mint az összesítő nyilatkozat.
Mivel most a NAV is takarékon tud csak működni, nyilván nem az ellenőrzés lesz a leghangsúlyosabb tevékenység. Az adminisztratív könnyítések viszont nem fognak segíteni azokon a vállalkozásokon, amelyeknek az egyik napról a másikra eltűnt a fizetőközönsége, tehát ezeknek az intézkedéseknek csak akkor lesz értelme, ha tényleges fizetési könnyítéssel párosulnak, ahogy más országok példája mutatja.
Információink szerint a Pénzügyminisztériumban folyamatosan mérlegelik az esetleges könnyítési lehetőségeket, igazodva természetesen az uniós alapelvekhez és a folyamatosan változó helyzethez.”