Kommentár a 2021-es költségvetés módosításához

2021. Május 21.

Az Országgyűlés elfogadta a Magyarország 2021. évi központi költségvetéséről szóló 2020. évi XC. törvény módosítására vonatkozó törvényt. A Niveus Consulting Group ezzel kapcsolatban leszögezi, hogy ez láthatóan egy veszélyhelyzeti költségvetés-módosítás lesz, ugyanis a törvénymódosítás alapján a GDP arányos költségvetési hiány 2021-re várható értéke 7,5%-ban került meghatározásra.

 

A módosuló költségvetés a kiadási főösszeget több, mint 25.000 milliárd forintban, míg a bevételi főösszeget csaknem 23.000 milliárd forintban rögzíti. A több, mint 2.000 milliárd forintos hiány a jogszabály általános indoklása szerint elsődlegesen a koronavírus-járványra vezethető vissza, a kormány a gazdaság újraindítására és a munkahelyek megóvására, valamint újabb munkahelyek teremtésére hatalmas összegeket kénytelen fordítani – jegyezte meg Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group adótanácsadási partnere.

 

A gazdaság újraindításával kapcsolatos adópolitikai eszközök között kiemelendő a KKV szektort érintő rövidebb ÁFA kiutalás. Ezzel összefüggésben a NAV a kis és középvállalkozásokat megillető, visszaigényelt általános forgalmi adót 75 napos kiutalási határidő helyett 30 nap alatt, a megbízható adózók esetében 30 nap helyett 20 nap alatt utalja ki, amely jelentősen javíthatja ezen szektor cash-flow pozícióját.

 

A szakértő kiemelte, hogy egy korábban nem ismert rendelkezés továbbá, hogy az üzemanyagok utáni jövedéki adó esetében a második negyedévtől a kőolaj világpiaci árának alakulása miatt várhatóan alacsonyabb adómértékek lesznek érvényben, amely az üzemanyag árának alakulását is nagyban befolyásolhatja majd.

 

A Nemzeti Versenyképességi Tanács múlt heti javaslata alapján, a koronavírus-járvány hatásának enyhítése miatt a szektorban tevékenykedőknek egészen a veszélyhelyzet végéig nem kell megfizetni a turizmusfejlesztési hozzájárulást, illetve az idegenforgalmi adót – hangsúlyozta Bagdi Lajos.

 

Sokan elfeledkeznek róla továbbá, de 2021. január 1-jétől jelentősen megemelték a kisvállalati adó (KIVA) belépési és kikerülési korlátai közül a bevételre vonatkozó értékhatárt, egyúttal az adókulcs mértéke január 1-jétől 1 százalékpontos csökkenéssel 11%-ra mérséklődött, mely így még kedvezőbb adózási környezetet biztosít a KKV-k részére, egyúttal várhatóan a megnövekedett érdeklődés miatt még több fog befolyni a 2020-ban befizetett 83 milliárd forintnál.

 

A főbb adónemek alakulását vizsgálva megállapítható, hogy a kormány a személyi jövedelemadóból és a társasági adóból jelentősen nagyobb bevételt remél, mint a 2020-as év tényleges adata, ugyanakkor a turizmusfejlesztési hozzájárulás eltörlésének meghosszabbítása jelentősen csökkenti az ebből származó 2021-re várható adóbevételt. A jövedéki adó tekintetében a 2020-as évhez hasonló nagyságrenddel kalkulál a költségvetés, míg az általános forgalmi adó előirányzata meghaladja a 2020-as szintet.

 

Kérdése van?
Forduljon bizalommal szakértő kollégánkhoz

Hírek

Számos módosítással fogadta el az Országgyűlés az őszi adócsomagot

Nagy várakozások övezték az őszi adócsomag parlamenti vitáját, elsősorban azt, hogy az utolsó pillanatban változtatnak-e a KATA január 1-jétől hatályos szabályozásán. Az eredetileg benyújtott javaslathoz képest terjedelmes módosításokat fogadtak el, ezek is leginkább arra világítanak rá...

Niveus hírlevél – 2020. október

2020. október 12-én benyújtotta a kormány a 2021-es adócsomagot a parlamentnek. Októberi hírlevelünkben a jövő évre tervezett fontosabb változásokat foglaljuk össze, illetve szeretnénk felhívni a figyelmet a csoportos társasági adózással kapcsolatos közelgő határidőre és egy fontos...

A Niveus Consulting Group felmérése az adóellenőrzésekről

Kilenc európai országot megvizsgálva kiderül, hogy az adóellenőrzések mellett egyedül Magyarországon létezik az ún. jogkövetési vizsgálat, amely megfelelő együttműködés esetén gyakran végződik szankciók nélkül. Teljesen változó a kép, hogy melyik országban mikor kerül sor adóellenőrzésre, nálunk például jellemzően csak a nagyvállalatok számíthatnak rajtacsapásra. Maga az ellenőrzés folyamata viszont mindenhol belefér a 90-180 napos idősávba, Magyarországon átlagosan 3-4 hónapig tart. -derül ki a Niveus Consulting Group európai adóellenőrzési felméréséből.

Kapcsolat

+36 30 861 4009

Köszönjük üzenetét!

Kollégáink hamarosan felveszik önnel a kapcsolatot!