A Niveus Consulting Group kommentárja a a közfeladatot ellátó vagyonkezelő alapítványok részére adott támogatás utáni adóalap-kedvezményről

2021. Június 16.

Mit jelent a 300%-os adóalap-kedvezmény, avagy lassan a testtel, jobban megéri látvány-csapatsportot támogatni

  • A héten kihirdetett tavaszi adócsomag egyik meglepetése volt a közfeladatot ellátó vagyonkezelő alapítványok részére adott támogatás utáni nagyvonalú, 300%-os adóalapkedvezmény.
  • A kormány adópolitikájától nem idegen a meghatározott célra felajánlott összegek után adott adókedvezmény, de ennek mértéke kiemelkedik a többi közül.
  • Azonban azzal, hogy nem adó-, hanem adóalapkedvezményt kapnak a cégek, valójában továbbra is ráfizetéses a vagyonkezelő alapítványok támogatása- összegzi a Niveus Consulting Group.

 

Adóalap-kedvezmény vagy adókedvezmény

Először is fontos tisztázni, hogy a kedvezmény adóalap-kedvezmény. Tehát, a befizetett összeg háromszorosát nem a fizetendő adóból, hanem annak alapjából kell levonni. Ez azt jelenti, hogy a 9%-os társasági adó kulcs miatt valójában az átadott összeg 27%-át, azaz az adókulcs háromszorosának megfelelő összeget kapja meg a vagyonrendelő kedvezményként. Azaz, minden átadott 100 forint után 27 forinttal kevesebb adót kell fizetni.

Fischer Ádám, a Niveus Consulting Group jogi partnere szerint szemben a látvány-csapatsport támogatással a vagyonkezelő alapítványok támogatása még így is költséget jelent a cégnek, hiszen a megspórolt adó csak részben kompenzálja az alapítványnak átadott pénzt. Maradva a példánál, 100 forint adományozása esetén 73 forintot továbbra is saját zsebből kell a cégnek kifizetnie, hiszen az adóalap-kedvezmény csak az átadott összeg 27%-ának megfelelő részben kompenzálja az adományozót.

Ezzel szemben a látvány-csapatsport támogatása esetén az átadott összeg teljes egészében a fizetendő adót csökkentő tétel, tehát amennyit a cég átadott a sportklubnak, annyival kevesebb adót kell fizetnie és még ezen felül kap adóalap-kedvezményt a támogató. A sportklubot támogató cégnek azért éri meg adózási szempontból is a támogatást, mert amit kifizet támogatást, azt az adó összegéből levonhatja, így maga a támogatás nem kerül pénzbe, csak adó helyett támogatást fizet és ezen kívül még valamennyivel kevesebb lesz a fizetendő adója.

Akkor kinek éri meg a vagyonkezelő alapítványt támogatni?

Elvileg bárki élhet az adóalap-kedvezmény adta lehetőséggel, egyetlen cég sincs kizárva a kedvezményből. Ugyanakkor a szó pénzügyi értelmében nem éri meg vagyonkezelő alapítványokat támogatni, összességében a cég ráfordításai meg fogják haladni a ténylegesen kapott adókedvezmény összegét. A nettó pénzügy nyereség továbbra is csak a látvány-csapatsportok támogatóit illeti meg.

A vagyonkezelő alapítványok támogatását tehát az egyéb alapítványi támogatásokkal érdemes összevetni; azoknak érdemes elgondolkodni ezen elgondolkodni, amely cégek amúgy is juttatnának valamilyen alapítványi vagy hasonló jótékony célra és az így kapott összeg után elérhető adókedvezményt szeretnék maximálni.

Kérdése van?
Forduljon bizalommal szakértő kollégánkhoz

Hírek

Ilyen céges adókedvezmény még nem volt Magyarországon – pénzt utalhat vissza az adóhatóság

Régóta várt lehetőséget vezetett be a jogszabályalkotó 2024. január 1-jével, amely alapján a K+F tevékenységet végző cégek akár pénzvisszatérítésben is részesülhetnek az adóhatóságtól. Ilyen adókedvezményre eddig még nem volt példa Magyarországon, de sokan még mindig nem tudnak róla – hívta fel a figyelmet Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere.

Temu-adó: eltűnhetnek egyes online platformok jövőre Magyarországról?

A 2025-ös adóévtől kezdődően az online piactér üzemeltetői is kiskereskedelmi adó fizetésére lesznek kötelezettek, ha kiskereskedelmi tevékenységet végző értékesítőknek biztosítanak piacteret. Az adóelkerülést a jövőben komoly szankciókkal büntethetik, amelyek eredményeként akár el is tűnhet itthonról a Temu vagy az Amazon. Az őszi adócsomagtervezet egyik legnagyobb horderejű rendelkezéséről, - amely a kiskereskedelmi különadót kiterjesztené az úgynevezett platformüzemeltetőkre - beszélt a vg.hu-nak Fischer Ádám, a Niveus együttműködő jogi partnere.

Niveus hírlevél – 2024. május

Változott a hatóságok álláspontja a május 31-ig megtehető részesedés-bejelentéssel összefüggésben. Pénzügyminisztériumi állásfoglalás a csoportos társasági adóalanyok transzferár kiigazítását érintően. Nem megfelelő az EUB szerint a külföldiek adóvisszatérítésére alkalmazott magyar gyakorlat. Meghosszabbították a GINOP Plusz program keretei között a munkaerőképzési támogatási kérelem benyújtásának határidejét. Csúszik a Golden Visa program. A Niveus Consulting Group meghívott előadóként az energiahatékonysági adókedvezményről tart rövid előadást. Májusi hírlevelünkben ezekkel a témákkal foglalkozunk.

Kapcsolat

+36 30 861 4009

Köszönjük üzenetét!

Kollégáink hamarosan felveszik önnel a kapcsolatot!