Az energiahatékonysági beruházásokkal összefüggő adókedvezmények rendszere jelentősen átalakult tavaly év végén és ez nehéz helyzetbe hozza a cégeket. Egyúttal fontos hangsúlyozni, hogy a folyamatban lévő beruházások esetén még nem késő élni az adókedvezmény adta lehetőséggel. – foglalja össze a Niveus Consulting Group.
Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere kifejtette, hogy a jogalkotó az EU-s szabályokat implementálta a hazai jogrendbe, de ezzel jelentősen átszabta a kedvezményrendszert, amely még tudatosabb megfontolásra kell, hogy sarkallja a hazai vállalkozásokat. Sokan nem tudják, de az energiahatékony beruházásokkal összefüggő társasági adókedvezmény már 2017-től elérhető a hazai vállalkozások számára, viszont a jogszabályt folyamatosan módosították, legutóbb – nagyon jelentősen – 2023 végén.
A módosítások
Az mindenesetre már most látható, hogy ha valaki korábban élt az adókedvezménnyel, annak is egy teljesen új szabályrendszert kell követnie az új beruházásai kapcsán és a legtöbb esetben elképzelhető, hogy a végső adókedvezmény is kevesebb lesz a korábban kalkuláltnál. Ugyanakkor a szabály – bár bonyolult – de kezeli a korábban nem lefektetett helyzeteket, így a bizonytalankodó vállalkozásoknál akár még pozitív hatással is lehet az energiahatékonysági adókedvezmények igénybevételére – jegyezte meg a Niveus Consulting Group partnere.
Végezetül Bagdi Lajos arra is felhívta a figyelmet, hogy akár a folyamatban lévő beruházásokra is alkalmazható ez az adókedvezmény, amely akár jelentős adóspórolást is jelenthet az érintett vállalkozásoknak.
Kérdése van?
Forduljon bizalommal szakértő kollégánkhoz
Kilenc európai országot megvizsgálva kiderül, hogy az adóellenőrzések mellett egyedül Magyarországon létezik az ún. jogkövetési vizsgálat, amely megfelelő együttműködés esetén gyakran végződik szankciók nélkül. Teljesen változó a kép, hogy melyik országban mikor kerül sor adóellenőrzésre, nálunk például jellemzően csak a nagyvállalatok számíthatnak rajtacsapásra. Maga az ellenőrzés folyamata viszont mindenhol belefér a 90-180 napos idősávba, Magyarországon átlagosan 3-4 hónapig tart. -derül ki a Niveus Consulting Group európai adóellenőrzési felméréséből.
Az USA-magyar egyezmény megszűnése számos bizonytalanságot hozott, ám az elmúlt másfél év sok kérdésre megadta a választ, még akkor is, ha az amerikai adórendszer rendkívül szerteágazó és bonyolult. Nagy bizonytalanságok övezték a tőkejövedelmek adózását (kamat, osztalék, árfolyamnyereség), és nagyon fontos kérdés volt, vajon ezekkel összefüggésben az USA von-e le forrásadót, vagy sem. Bagdi Lajos a Niveus partnere a Pénzcentrum megkeresésére elmondta, hogy napjainkra egyértelművé vált: az Egyesült Államok-béli befektetésekből származó osztalék forrásadóztatás alá esik, más jövedelemtípusok viszont többségükben nem. Ez jó hír az amerikai üzleti részesedéssel és kamatozó eszközökkel rendelkező szereplők számára. A témáról részletesen az alábbi cikkben olvashatnak:
Kollégáink hamarosan felveszik önnel a kapcsolatot!