Új egyszerűsített vállalkozói adó a több adóbevételért

13/02/2024

A magyar költségvetés és az áfabevételek kapcsolata komoly figyelmet kelt 2024-ban, miközben az ország gazdasága új kihívásokkal néz szembe. Az áfabevételek visszaesése nagy kihívást jelent a költségvetés számára, mivel az áfabevételek adják az összes adóbevétel csaknem felét. A 2023-as évben már látható volt, hogy elindult egy nem túl kedvező tendencia (közel ezermilliárd forinttal kevesebb, - alig 7.000 milliárd forint - áfabevétel folyt be, mint a tervezett érték). Ez az elmaradás komoly kihívásokat jelent az államháztartás számára.

 

Ráadásul a 2024-es évre meghatározott több, mint 8.500 milliárd forintos terv is meglehetősen ambiciózusnak tűnik. A költségvetés hiányának növekedése és az áfabevételek elmaradása arra kényszerítheti a kormányt, hogy sürgős intézkedéseket tegyen. A fogyasztást ösztönző intézkedések, valamint az adóelkerülések elleni még hatékonyabb fellépés lehetnek azok a területek, ahol meg lehet támogatni az adóbevételek alakulását.

 

Melyek lehetnek ezek Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere szerint?

 

Fogyasztást ösztönző eszközök:

 

  • Annak érdekében, hogy több legyen az emberek fogyasztása, a cégek helyzetbe hozása lehet egy olyan cél, amely által többet tudnak fizetni a munkavállalóiknak. A szociális hozzájárulási adó további csökkentése, és az egyes cafeteria elemek kedvezőbb adózási konstrukcióvá alakítása lehet erre a megfelelő eszköz
  • Az infláció leszorítása is egy jó irány, ez most jó úton halad
  • A gyenge forint erősíti az importárak alakulásán keresztül az inflációt, ezért törekedni kell a stabil forintárfolyamra

 

Adópolitikai eszközök:

  • Az e-nyugta bevezetése segíthet a további fehérítésben és ezáltal az áfabevételek növelésében
  • Az e-áfa segíthet a fizetendő áfa transzparens bevallásában
  • Egy egyszerűsített vállalkozói (kis)adó hatékony eszköz lehet a KATA átalakítása miatt a szürkegazdaságba elvándorolt jövedelem fehérítésében
  • Hatékony/célzott ellenőrzések, kockázatalapú elemzés alapján kiválasztás és ez alapján az ellenőrzések lefolytatása

Any question?
Please do not hesitate to contact our expert colleague:

News

Niveus hírlevél – 2021. január

Jövőre várhatóan itt a globális minimumadó. 2022. február 1-től már sokkal szélesebb kör fér hozzá a tényleges tulajdonosi adatbázishoz. Még sincs teljes biztonságban az szja visszatérítés. Januári hírlevelünkben ezekkel a témákkal foglalkozunk.

A Niveus Consulting Group közleménye az áfa beszedésének hatékonyságáról.

Továbbra is döbbenetes a magyar áfafegyelem December 8-án hozta nyilvánosságra az Európai Bizottság az áfarésről* szóló legújabb jelentését, ami 2020-ig dolgozza fel az adatokat. Figyelemreméltó, hogy míg a tavalyi jelentésben a 2020-as becslés még 6,1%-os áfarést prognosztizált Magyarország esetén, a végső érték még ennél is egy nagyságrendel jobb, 5,1% lett. Ezzel az EU tagállamok közül Magyarország érte el a legjobb eredményt az áfacsalással szembeni küzdelemben – derül ki a Niveus Consulting Group elemzéséből.

Adóváltozások – Mikor jöhetnek, és mit jelenthetnek a vállalkozásoknak?

További irányokat vizsgál a kormány az adóegyszerűsítés terén. Az áfamentesség határának 18 millió forintra és a kiva értékhatárának 5-10 milliárd forintra emelése a céljuk. @Fischer Ádám, a @Niveus együttműködő jogi partnere a @vg.hu megkeresésre elmondta, hogy az áfamentesség értékhatárának megemelése – akár 18 millió forintra, vagy az EU által engedélyezett 30 millió forintra – már most is megvalósítható lenne. Azonban a tapasztalatok szerint az ilyen horderejű módosításokat jellemzően január 1-jével vezetik be, ezért 2026. január 1-je tűnik reális céldátumnak.

Köszönjük üzenetét!

Kollégáink hamarosan felveszik önnel a kapcsolatot!