Ilyen céges adókedvezmény még nem volt Magyarországon – pénzt utalhat vissza az adóhatóság

03/10/2024

 

Ilyen céges adókedvezmény még nem volt Magyarországon – pénzt utalhat vissza az adóhatóság

 

Régóta várt lehetőséget vezetett be a jogszabályalkotó 2024. január 1-jével, amely alapján a K+F tevékenységet végző cégek akár pénzvisszatérítésben is részesülhetnek az adóhatóságtól. Ilyen adókedvezményre eddig még nem volt példa Magyarországon, de sokan még mindig nem tudnak róla – hívta fel a figyelmet Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere.

Az új típusú K+F adókedvezmény lényege, hogy az adókedvezmény teljes mértékben csökkenteni tudja az adott évi társasági adót, továbbá a fel nem használt összeget akár vissza is lehet igényelni az adóhatóságtól. A cégek a felmerült K+F költségeik után számolt fel nem használt adókedvezménnyel a következő három évben tovább csökkenthetik társasági adójukat és ami extra, hogy a fel nem használt adókedvezmény összegét visszakérhetik a NAV-tól. A visszaigényelhető összeget a társasági adóbevallásban kell majd feltüntetni, és az adóhatóság legkésőbb a bevallás évének utolsó napjáig kiutalja azt – magyarázta Bagdi Lajos.

Ez az adókedvezmény azért nem ismeretlen, számos ország már évek óta működtet hasonló rendszert (pl. Franciaország, Belgium, Ausztrália). Részben ennek is köszönhető, hogy a globális minimumadó bevezetésével párhuzamosan Magyarország is beépítette ezt az adókedvezményt 2024-től, amely teljes mértékben elismertethető a globális minimumadó kalkulációja során.

Az új típusú adókedvezmény főként azon cégeknek lehet kedvező, amelyeknek nincs és várhatóan nem is lesz annyi társasági adójuk, amennyivel szemben a korábbi – és továbbra is fennálló – K+F adóalap kedvezményt elszámolhatják. Ilyenek pl. a K+F intenzív vállalkozások, vagy az egyéb jelentős társasági adókedvezményeket [pl. fejlesztési adókedvezmény, energiahatékonysági adókedvezmény, stb.] alkalmazó cégek – említette a Niveus Consulting Group partnere

Ugyanakkor fontos, hogy alapos számítást (modellezést) végezzenek a K+F adókedvezményt felhasználni kívánó cégek, ugyanis az új típusú K+F adókedvezmény alkalmazásával nem élhetnek a helyi iparűzési adóban és a szociális hozzájárulási adóban elérhető K+F típusú kedvezményekkel a cégek, mindazonáltal gyakorlati példák azt mutatják, hogy kifejezetten megérheti az új K+F adókedvezményt alkalmazni, akár duplázódhat is az adómegtakarítás – emelte ki Bagdi Lajos.

Any question?
Please do not hesitate to contact our expert colleague:

News

A Niveus Consulting Group közleménye az áfa beszedésének hatékonyságáról.

Továbbra is döbbenetes a magyar áfafegyelem December 8-án hozta nyilvánosságra az Európai Bizottság az áfarésről* szóló legújabb jelentését, ami 2020-ig dolgozza fel az adatokat. Figyelemreméltó, hogy míg a tavalyi jelentésben a 2020-as becslés még 6,1%-os áfarést prognosztizált Magyarország esetén, a végső érték még ennél is egy nagyságrendel jobb, 5,1% lett. Ezzel az EU tagállamok közül Magyarország érte el a legjobb eredményt az áfacsalással szembeni küzdelemben – derül ki a Niveus Consulting Group elemzéséből.

Karbonvám kötelezettség

Az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus (CBAM) egy olyan rendszer, amelyet az Európai Unió hozott létre a kibocsátási kockázat csökkentése érdekében. A CBAM célja, hogy az uniós országokba behozott termékek szén-dioxid-kibocsátását megfelelően számontartsa és ellensúlyozza. Az első CBAM adatszolgáltatási kötelezettség határideje eredetileg január 31 volt, de ezt végül kitolták február végére, így van még pár nap felkészülni. – foglalja össze a Niveus Consulting Group

Niveus hírlevél – 2022. február

Sok a bizonytalanság a globális minimumadó körül. A fióktelepek nem kötelezettek belföldi bankszámla nyitására. A KKV-k iparűzési adó csökkentése átmeneti, vagy „de minimis” támogatásnak minősül. Februári hírlevelünkben ezekkel a témákkal foglalkozunk.

Köszönjük üzenetét!

Kollégáink hamarosan felveszik önnel a kapcsolatot!