A koronavírus miatt halasztást kapnak az agresszív adótervezők

01/06/2020

A DAC 6 irányelv előírja, hogy az EU-n belül letelepedett társaságoknak jelenteni kell minden, agresszívnek minősített, határon átívelő adózási konstrukciót. A belföldi ügyleteket tehát nem terheli adatszolgáltatási kötelezettség. Jelentési kötelezettsége van az adótanácsadóknak, de rajta kívül mindenkinek, aki részt vett a konstrukcióban: például pénzügyi tanácsadó, könyvelő, pénzintézet.                    A kötelezettség elmulasztása, késedelmes, hibás teljesítése esetén 500.000 Ft-ig terjedő mulasztási bírságot szabhatnak ki a kötelezettre, ismételt jogsértés esetén viszont már 5.000.000 Ft-ot.

Eredetileg a DAC6 július 1-jével lépett volna hatályba, de pár napja az Európai tagállamok úgy döntöttek, hogy a Covid-19 járvány okozta kihívások miatt kitolják a határidőt 6 hónappal.

A javaslat ezeket a határidőket hosszabbítaná, bár az jelenleg még nem végleges, hogy mennyivel:

Korábban azt jelentették be, hogy minden 2018. június 25. - 2020. június 30. időszakban történt határon átnyúló konstrukciót 2020. november 30-ig,

A 2020. július 1.-2020. szeptember 30 időszakban történt ügyleteket október 31-ig,

A 2020 október 1-ét követő konstrukciókat pedig 30 napon belül kellene riportálni.

Habár a javaslat még az az Európai Parlament általi jóváhagyásra vár, feltételezhetően ez már csak formalitás lesz és a hónap végén valóban halasztást kapnak a cégek az adatszolgáltatásra.

Bagdi Lajos, Niveus Consulting Group adópartnere kiemelte, hogy bár adatszolgáltatás határidejét kitolják, a jelentéstételtől nem szabadulnának az adótervezésben közreműködők, az erre való felkészülést komolyan kell venni a cégeknek, ki kell alakítaniuk azokat a monitoring folyamatokat és belső szabályzatokat, amelyek az adatszolgáltatással érintett konstrukciók azonosítását segítik.

Any question?
Please do not hesitate to contact our expert colleague:

News

Energiahatékonysági beruházások adókedvezménye – még nem késő élni vele

Az energiahatékonysági beruházásokkal összefüggő adókedvezmények rendszere jelentősen átalakult tavaly év végén és ez nehéz helyzetbe hozza a cégeket. Egyúttal fontos hangsúlyozni, hogy a folyamatban lévő beruházások esetén még nem késő élni az adókedvezmény adta lehetőséggel. – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

Közzétette a kormány, hogyan nyúlna hozzá az adórendszerhez

Kijött a jövő évi adócsomag-tervezete, csökkenhet a vállalkozások adminisztratív terhe, a 2026-ig duplájára emelkedő családi adókedvezmény több mint 902 milliárddal apasztja majd a költségvetést. Az adótörvények módosítását célzó törvénycsomag társadalmi egyeztetésére a Pénzügyminisztérium egy hetet adott. A társadalmi vitára bocsátás üdvözlendő, végleges jogszabály november közepére várható – kommentálta a tervezetet Bagdi Lajos, a Niveus partnere. A Niveus egyéb észrevételeit a HVG cikkében olvashatják:

Niveus hírlevél – 2025. március

Közzétette a NAV a 2025-ös ellenőrzési tervét. Újabb KIVA módosítás a láthatáron. Előleg vagy előre fizetés – jelentős a különbség áfa szempontjából. Megjelent az Európai Bíróság „ESG” Omnibusz javaslatcsomagja. Iránymutató állásfoglalás jelent meg a bizalmi vagyonkezelés témakörében. Milyen segítségre lehet szükség a 2024. évi bevallások során. Elérhető a Demján Sándor Tőkeprogram. Áprilisban újabb pályázati lehetőségek nyílnak meg a cégeknek. A már szokásos Niveus felmérés a vállalatok gazdasági várakozásairól. Márciusi hírlevelünkben ezekkel a témákkal foglalkozunk.

Köszönjük üzenetét!

Kollégáink hamarosan felveszik önnel a kapcsolatot!