Eddig elnéző volt a NAV, de jövőre tízmilliós bírságok röpködhetnek transzferár kapcsán

07/10/2024

Eddig elnéző volt a NAV, de jövőre tízmilliós bírságok röpködhetnek transzferár kapcsán

 

Tavaly óta új adatszolgáltatási kötelezettség terheli a kapcsolt vállalkozással rendelkező közép- és nagyvállalatokat, már a társasági adóbevallásukban is szerepeltetniük kell bizonyos, a transzferár dokumentációban is szereplő adatokat. A Niveus szakértői szerint ez a szabályozás akár 10-20 ezer céget is érinthet, viszont ehhez képest tavaly a Pénzügyminisztérium statisztikái szerint mindössze 5512 cég nyújtott be transzferáras adatszolgáltatást.

 

2025-ben vajon kezdődik a bírságolás ezzel kapcsolatosan?

 

Girászin János, a Niveus Consulting Group ügyvezető partnere és Szabó Rudolf, a transzferár üzletág vezetője a portfolio.hu-nak adott interjúban osztja meg tapasztalatait a NAV ellenőrzésekről, a transzferár dokumentáció készítés nehézségeiről, a bírságokról és a jövőbeli várakozásokról.   

 

Eddig elnéző volt a NAV, de jövőre tízmilliós bírságok röpködhetnek a cégeknek - Portfolio.hu

 

Do you have any question?
Please do not hesitate to contact our expert colleague:

News

Mérlegen az eÁFA rendszere: módosításokra lenne szükség, hogy szélesebb körben használják

A vállalkozások szerint sok hibával küzd az eÁFA rendszere, ez az oka annak, hogy bár az év elején bevezették, eddig nem igazán használták a cégek – derült ki a Niveus ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérésből. Horváth Zsófia a Niveus könyvelés és bérügyviteli üzletágvezetője egyelőre azoknak a kisebb vállalkozásoknak ajánlja a webes eÁFA-felület használatát, amelyek kizárólag belföldi ügyletekben vesznek részt. Kiemelte, hogy az eÁFA-rendszer továbbra sem helyettesíti az A60-as EU-s összesítő nyilatkozatot, amelyet külön be kell adni az ÁNYK-felületen. A témában részletesen az alábbi hírben olvashatnak:

Sokan nem tudják, de több millió forinthoz juthat a cégük

Bár már 4 éve adott a lehetőség, még mindig kevesen gondolnak arra, hogy a behajthatatlan követelésekre megfizetett áfát visszakérjék az adóhatóságtól. Érdemes pedig megfontolni ezt a lehetőséget, mert az ehhez szükséges eljárás nem bonyolult, és a legtöbb esetben sikeresen zárul. A Niveus adótanácsadási üzletágának vezetője Antretter Erzsébet erről tájékoztatott.

Niveus hírlevél – 2025. szeptember

Könyvelési és bérszámfejtési megoldások a 2026-os évre. A NAV tájékoztatást adott ki a most induló adategyeztetési eljárások fókuszáról. Október 1-től benyújtható a három gyermekes anyák adóelőleg-nyilatkozata. Októbertől növekednek az EPR díjak. Hogyan működik a filmalkotások támogatásának adókedvezménye? Vége a tesztidőszaknak, szigorúbbá vált az online számlaadat-szolgáltatás rendszere. Elektronikus aláírási kötelezettség a könyvvizsgálatban. Ezek az aktuális pályázati lehetőségek. Szeptemberi hírlevelünkben ezekkel a témákkal foglalkozunk

Köszönjük üzenetét!

Kollégáink hamarosan felveszik önnel a kapcsolatot!